top of page

Almanya ve Fransa Paketleme Lisansı (EPR)

1 Ocak 2019 tarihinde Almanya`da yeni Ambalaj Yasası (Verpackungsgesetz) yürürlüǧe girdi. O tarihe kadar geçerli olan paketleme düzenlemesi ile arasındaki en önemli farkları aşaǧıda sizin için düzenlemiş bulunuyoruz. Ambalaj Yasası‘nın (VerpackG) ana hedefleri geri dönüşüm ve rekabeti güçlendirmektir. Yeni tescil şartı, üreticilerin piyasa davranışlarında da şeffaflık yaratmakta ve geri dönüşüm sistemine katılımın ihmalini önlemektedir

Yasa içeriǧine göre, bu yükümlülükler her üretici için geçerlidir. Ancak üretici kelimesinin tanımı farklı bir şekilde yapılır: Son kullanıcıya satılan herhangi bir türdeki ve herhangi bir paketlenmiş mal üreticisi veya dağıtıcısı, ambalajını kayıt ettirmek zorundadır ve geri dönüşüm sistemine katılmalıdır. Bu yükümlülük, ambalajı mallarla dolduran ve ilk kez bir satış birimi oluşturup ürünü ticarileştiren ve dolaşıma sokan herkese uygulanır. Almanya`ya ihraç ettiǧiniz ürün son kullanıcıya hazır bir şekilde gönderiliyorsa, yani ithalatçınız ürününüzü yeniden paketlemeden piyasaya sürüyorsa paketleme lisansına ihtiyacınız vardır ve merkezi sisteme kayıt olmak mecburiyetindesinizdir.

Özellikle Almanya ve Fransa'da Amazon, Ebay vb. platformlarda satış yapan, yapmak isteyen satıcılar ve üreticiler Bu lisansa sahip olması gerekmektedir, Lisansa sahip olmayan satıcılara 200 bin EURO'ya kadar ciddi cezalar kesilebilmektedir.

Son tarih 05/05/2022'dir. Bu tarihe kadar Lisansa sahip olmayan satıcılar. Satış yapmış olduğu E-ticaret platformda hesabı kısıtlanacaktır. Mağduriyete sebep olmamak için lisansa hemen sahip olmak için wep sitemizin Ücretler kısmında lisansa dahil hizmetlere ve lisans ücretine erişebilirler.


64 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page