top of page

Özel limited şirket nedir?

Bir şirket kurmayı düşünüyorsanız, size sunulan farklı yapılar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu yazımızda limited şirkete ve bu isim altında yer alan şirket türlerine bakacağız. Başlayalım.

Özel limited şirket

Özel limited şirketler , Birleşik Krallık'ta açık ara en yaygın ticari yapı türüdür . Çalışanı olmayan tek kişilik bir operasyondan milyonlarca sterlin cirosu olan devasa şirketlere kadar değişebilirler.

Birleşik Krallık'ta, özel bir limited şirket, hisselerle sınırlı veya garanti ile sınırlı olarak oluşturulabilir . Dolayısıyla, harika bir iş çıkaracağını düşündüğünüz bir fikriniz varsa, o zaman özel bir limited şirket sizin için doğru seçim olabilir. Şimdi, özel bir limited şirkete sahip olmanın ne anlama geldiğini keşfedeceğiz.

'özel' ne anlama geliyor?

Özel şirket, kurucularına veya bir grup özel yatırımcıya ait özel şirkettir. Özel bir şirketin hissedarları, şirket tarafından hisse satın almaya davet edilmelidir. Bu, bir kısmını veya tamamını halka satma kabiliyetine sahip halka açık bir şirketin aksine .

Bazıları için halka açık bir şirket en iyi seçenek olsa da, raporlama ve yasal gereklilikleri büyük ölçüde artırdıklarını hatırlamak önemlidir. Ayrıca, en az dörtte biri tamamen ödenmiş olmak üzere, asgari 50.000 £ çıkarılmış sermayeye sahip olmaları gerekir. Asgari sermaye gereksinimi olmayan özel limited şirketler için durum böyle değildir.

Limited şirkette 'limited'

Şirketim yapabilecekleriyle sınırlı olacak mı? Kesinlikle hayır! Bu durumda 'sınırlı', hissedarların sorumluluğunu ifade eder. Şirketinizi kurduğunuzda, her bir hissedarın kaç hisseye sahip olacağına ve bu hisselerin her birinin itibari değerine karar vereceksiniz.

Hissedarlar bu durumda sadece bu hisselerin toplam itibari değerine kadar sorumludur. Bir kişiye ait birçok şirket için, yükümlülüklerini düşük tutarak 1 sterlinlik bir hisseye sahip olmaya karar vereceklerdir.

  • Tek tüccardan limited şirkete nasıl geçilir?

Buna karşılık, bir şahıs tüccarı sınırsız sorumluluğa sahip olacak ve doğrudan alacaklılar tarafından takip edilebilecektir. Bir limited şirket, sahiplerinden ayrı olarak kendi tüzel kişiliği olarak kabul edilir. Bir şirket sözleşmeler yapabilir ve yükümlülüklerinden sorumlu tutulur.

Hisselerle sınırlı şirketler ve garantiyle sınırlı şirketler

Özel limited şirketler, hisse senedi ile sınırlı veya garanti ile sınırlı olarak sınıflandırılabilir. Genel olarak konuşursak, limited şirket kar amaçlıdır ve limited şirket kar amacı gütmeyen girişimler içindir.

  • Garanti veya hisse ile sınırlı şirketler - fark nedir?

Her iki yapı da özel limited şirketlerin çatısı altında olduğundan, sahiplerine sınırlı sorumluluk sağlarlar.

Limited şirketin avantajları

Pek çok kişi hala tek tüccar olarak faaliyet gösterse de, sunabileceği avantajlar için bir limited şirket düşünmeye değer olabilir, örneğin:

  • Basit kurulum - şirket kurma süreci, genellikle 3 saat gibi kısa bir sürede kurulan şirketlerle hızlıdır

  • Sahipler için sınırlı sorumluluk - kişisel varlıklar risk altında değildir

  • İmajı iyileştirir – kurumsal kimliğe sahip bir işletme, çok daha büyük bir operasyon algısı verir

  • Ardışıklığa izin verir – özel limited şirketler sonsuz bir ömre sahip olabilir

  • Şirket adınız üzerinde koruma

  • Yatırımcıları getirebileceğiniz için finansmana daha iyi erişim

  • Vergi verimliliği – kurumlar vergisi , kişisel vergiden daha düşük orandadır

Bunlar bir şirkete sahip olmanın birçok avantajından sadece birkaçı. Bir sonraki adımı atmaya ve kendi özel limited şirketinizi kurmaya hazırsanız , bu yolculukta size yardımcı olmamıza izin verin .

Umarız bu blog gönderisini faydalı bulmuşsunuzdur. Herhangi bir sorunuz varsa - özel limited şirketler veya genel olarak şirket oluşumları hakkında - lütfen yorum bırakın, size en kısa sürede geri döneceğiz.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page