top of page

İngiltere'de Neden Şirket Kurmalısınız

Birleşik Krallık, ekonomisi gereği iş yapma, şirket kurma açısından oldukça avantajlı bir yerdir. İngiltere’de şirket kurmanın avantajlarından biri de coğrafi konumunun ticareti kolaylaştırmasının ve şirket açmayı daha çekici hale getirmesinin yanı sıra yatırımcıların dikkatini çekmesidir.

Ayrıca PayPal, stripe ve global pazar yerleri gibi birçok platform, VAT(KDV) muafiyeti ve gelir vergisi oranlarının düşük olması, şirket kurmanın ve kapatmanın kolaylığı gibi kriterler ve uzaktan şirket kurabilme imkanı İngiltere’yi bu konuda en uygun ülke konumuna getirmektedir.

Bu yazımızda İngiltere’de şirket kurmadan önce bilmeniz gereken ve İngiltere’de şirket kurmanın size sağlayacağı avantajları sizler için inceledik.

Ödeme Kuruluşları

Türk firmalarının yurt dışından ödeme alması bir hayli zordur. Özellikle PayPal’ın ülkemizden ayrılmasından sonra Türk firmalarının, yurtdışı müşterilerinden ödeme alması daha da zor hale geldi. Ancak İngiltere’de kuracağınız şirket ve adres bilgilerinizle PayPal edinmek oldukça kolay hale gelecektir.

İngiltere’de kuracağınız şirketiniz ile Stripe, Alipay, Apple Pay, SOFORT gibi birçok ödeme yöntemleriyle entegre olabilirsiniz.

Vergi Oranları

​İngiltere’de kuracağınız şirket ile beraber İngiltere’nin öncülük ettiği Avrupa e-ticaret pazarının gümrük ve vergi avantajlarından yararlanır, %19 yıllık gelir vergisi ve 85000 GBP cironun altında bulunmanız halinde VAT(KDV)’ye tabii olmadan e-ihracat gerçekleştirebilirsiniz. ​

Banka Hesabı

İngiltere’de şirket kuruluşundan sonra şirket bilgilerinizle beraber TransferWise, Revolut, HSBC veya İş Bankası üzerinden İngiltere’de banka hesabı açılışı gerçekleştirebilirsiniz.

Muhasebe Desteği

İngiltere’de şirket kuruluşu yaptığınız zaman muhasebe ve vergi süreciniz başlar. Her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de vergi konuları çok önemlidir. Muhasebesel işlemlerinizin takibini yapmanız, VAT işlemleriniz ve beyanname süreçlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu noktada tüm muhasebesel işlemlerinizi takip edip, vergi beyan dönemlerinde kurmuş olduğunuz şirketin vergi beyanında bulunacak ve sizinle sürekli iletişimde olabilecek muhasebe firmalarından hizmet almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Çalışacağınız muhasebe firmasının Türkçe hizmet seçeneğinin olması tam anlamıyla yapılan işlemleri sizin de takip edebilmeniz ve süreci tam anlamıyla anlayabilmeniz için oldukça önemlidir.  İngiltere’nin lokal ve uzun yıllardır hizmet veren, alanında uzman muhasebe firmaları ile tüm bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Türkçe hizmet seçeneği de bulunan  kayıtlı muhasebe firmaları size her konuda destek olup tüm vergisel ve muhasebesel süreçlerinizi yürütür. Böylelikle siz işinize odaklanırken tüm muhasebesel süreciniz gerçekleşmiş olur.

Lojistik Avantajlar

İngiltere’de şirket kuruluşu yaparak e-ihracat serüveninizi Avrupa’da size depo yönetimi, lojistik yönetimi, sipariş ve müşteri yönetimi sunan hem ekonomik kazanım hemde zamandan tasarruf ettiren e-ticaret sistemleri ile sınır ötesi e-ticaret seviyesine taşıyıp lojistik maliyetler konusunda tasarruf edip işlerinizi büyütebilirsiniz.

Diğer Avantajlar

En prestijli e-ticaret ülkelerinden biri olan İngiltere’de ve finans üssü Londra’da bizlerin sunduğu avantajlarla kuracağınız şirketiniz ile Zalando, Real ya da Afound gibi yüksek hacimli global pazar yerlerinde satış gerçekleştirebilirsiniz.

bottom of page