top of page

Estonya'da Neden Şirket Kurmalısınız ?

Estonya’da şirket kurulumu için devletin sağladığı bir çok avantaj vardır. Estonya hükümetinin vatandaşlara sunduğu avantajlardan en önemlisi internet üzerinden e-vatandaşlık imkanıdır. Vatandaşlık hakkı için diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi gayrimenkul satın alınması gerekmez. E-vatandaşlık alabilen kişiler internet üzerinden bir şirket kurabilir. Ayrıca Estonya’da kurulan şirket için bir banka hesabı açılmalıdır. Şirket ödemeleri Paypal gibi ödeme sistemi yollarına başvurabilir. Estonya’da kurulan şirketlerin yaptığı işler genellikle yazılım, e-ticaret, bilişim ve danışmanlık üzerinedir. Estonya’da şirket kurmanın avantajları şunlardır:

  • Sabit Gelir Vergisi: Estonya’da iş kuruluşlarında Estonya hükümetinin belirlediği gelir ve kurumlar vergisi oranı %20’dir. Kurulan şirketin kar dağıtımı gerçekleştirdiğinde bu vergi oranı her zaman sabit olur.

  • Avrupa Birliği Üyeliği: Estonya, Avrupa Birliği’ne üye olan bir ülkedir. Estonya’da şirket kuran kişiler bu bu üyelik sayesinde Avrupa ve Amerika ticaret pazarlarına girebilirler. Satışı yapılacak ürün yaklaşık 500.000 milyon tüketiciye ulaşabilir.

  • Şirketin Gelişimi: Estonya’da şirket kuran kişiler şirketlerini geliştirmek için gayrimenkul satın alabilir ve startup yatırımları yapabilirler.

  • Paypal Hesabı İmkanı: Estonya diğer birçok ülkede izin verilmeyen Paypal ödeme sistemi imkanını girişimcilere sağlar. Estonya’da şirket açmak isteyen kişiler paypal hesabı açabilirler.

  • Şirket Masrafları: Estonya’da şirket kurmak için Estonya’ya gitmeye gerek yoktur. İşler uzaktan yapılabildiği için herhangi bir seyahat masrafı veya ofis malzeme masrafı yapmalarına gerek kalmaz.

  • Finans Teknolojisi Avantajı: Estonya Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olduğu için Avrupa Birliği yasalarında bulunan finans teknolojisi hizmetinden yaralanılabilir.

  • E-vatandaşlık: Estonya’da şirket kurmak için e-vatandaşlık alınmalıdır. Böylece girişimciler Estonya’ya gitmeden şirketlerini kurabilirler.

bottom of page