top of page

Amerika'da Neden Şirket Kurmalısınız ?

Kulağa oldukça zor ve karmaşık gelse de Amerika’da şirket kurmak veya şirketinizi Amerika’ya taşımak çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Amerika’da nasıl şirket kuracağınızı öğrenmeden önce sizi hangi fırsatların ve avantajların beklediğini bilmekte fayda vardır. 

TEŞVİK DEYİNCE AKLA AMERİKA GELİR

Startupların, taze girişimcilerin en büyük ihtiyacı devlet destekleri ve teşviklerdir. Startuplar ve yeni kurulmuş şirketler için eyalet ve federal bazlı birçok teşvik vardır. Özellikle Türkiye açısından düşünüldüğünde, Amerika’ya açılan bir startup iseniz, teşviklerden yararlanarak şirketinizin büyüme hedeflerine ulaşma sürecini hızlandırabilirsiniz.

BİR AMERİKALI İLE EŞİT HAKLARA SAHİP OLABİLİRSİNİZ

Amerika’da şirketinizi kurduğunuzda artık birçok ayrıcalığa sahip olacaksınız. Hatta sandığınızdan daha fazlasına… 

Amerikalı firmalar yabancı kişi, kurum ve kuruluşları tanımamaktadırlar. Fakat şirketinizi Amerika’ya taşıdığınızda, orada bulunmanıza gerek duymadan, size de aynı özeni göstermeye başlayacaklardır. Bunlara ek olarak, işletmenizle alakalı yaşayacağınız ticari herhangi bir anlaşmazlıkta da yine Amerikalılarla eşit haklara sahip olursunuz. 

KALİFİYE ÇALIŞAN FAZLALIĞI

Dünyanın her tarafından, alanında uzmanların yer aldığı Amerika’da, şirketinize en uygun çalışanı çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Özellikle Silikon Vadisi, mühendislere, 4000’den fazla kolejden ve üniversiteden mezun olan öğrenciye, 700.000’in üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden sektörünüz, işinizin alanı ne olursa olsun şirketinize uygun kalifiye elemanlar bulmanız çok kolay olacaktır.

AMERİKA’DA FİKRİ VE MÜLKİ HAKLARINIZ GÜVENDEDİR

Amerika’da marka tescil süreçleri de oldukça hızlıdır. Her sene bir milyonun üzerine marka tescil başvurusu olduğu için süreçler de buna göre adapte olmuştur. Bu da demek oluyor ki çoğu duruma göre yeni girişiminizi Amerika’da koruma altına alabilmeniz çok kolay olacaktır. Bu yüzden şirketleşmek ve pazara açılmak için çok elverişli bir ülkedir.

FİNANSAL KAYNAK YARATMADA ESNEKLİK 

Amerika’da, Türkiye’ye kıyasla, finansal kaynaklara erişim çok daha rahat ve kolaydır. Şirket kuruluşlarından bir süre sonra finansal kaynak yaratmada esneklik sağlaması açısından hisse senedi ve sermaye artırımı yapmak isteyebilirsiniz. Amerika’da şirketinizi kurduktan sonra hisse senedi ve sermaye artırımını kolayca yapabilirsiniz. Bu esneklik imkanı da işlerinizi Amerika’da daha hızlı büyütmenize olanak sağlamaktadır.

Bir diğer finansal kaynak, özellikle teknoloji girişimleri için donanımlı yatırımcılardır. Amerika’da ise bu durum da oldukça güzel fırsatlarla gelmektedir. Birçok yabancı ve donanımlı yatırımcı, teknolojik gelişmeleri yakalamak ve bu gelişmelere daha yakın olmak amacıyla Amerika’da şirket kurmaktadır. Eğer siz de Amerika’da şirket kuran veya kuracak olan bir girişimcisi iseniz, bu yatırımcılara ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

AMERİKA’DA KİŞİSEL VARLIKLARINIZ DAİMA KORUNUR

Amerika’da şirket kuranların belki de en büyük ve değerli avantajlarından birisi kişisel mal varlığının şirketin yanında ayrıca korunmasıdır. Yani Amerika’da şirket kurmak aslında kişisel mal varlığınızı korumanın en kolay yoludur diyebiliriz. Şirketinizin başına bir şey geldiğinde veya herhangi bir borçlanma halinde bu sorumluluk tamamiyle şirketinize aittir. Sahip olduğunuz kişisel mal varlığınız hiçbir şekilde bu borçları temin etmede karşılık olarak baz alınmamaktadır. Fakat bu durum partner ve şahıs şirket türlerinde farklılık göstermektedir. Mali kayıplar ve borçlar bu kategorilerde kişisel mal varlıklarıyla sorumlu tutulmaktadır.

YENİ MARKET VE PAZARLARA ULAŞIM ÇOK DAHA KOLAY

Amerika’da şirket kuran girişimcilerin globalde oluşan yeni market ve pazarlara ulaşmaları dünyanın birçok yerine nazaran çok daha kolaydır. Amerika’nın ticari olarak 15’den fazla ülke ile direkt anlaşmaları bulunmaktadır. Bu da siz girişimciler için yaklaşık 700-800 milyon insana direkt ulaşma imkanı sağlanması demektir.

DÜNYANIN HER YERİNE ÜRÜNÜNÜZÜ ULAŞTIRIN

Lojistik konusu birçok konuya göre daha düşündürücü ve göz korkutucu gelebilmektedir. Fakat, neredeyse dünyadaki en iyi 10 havalimanından en iyi 7’si ABD’de bulunmaktadır. Dünyanın her tarafına hava yolu, deniz yolu, kara ve demiryolu ulaşımları etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu da demek oluyor ki dünyanın her yerine ürününüzü kolaylıkla ulaştırabilirsiniz.

bottom of page