top of page

Almanya'da Neden VAT Kaydı Almalısınız ?

VAT NUMARASI NEDİR?

Vat numarası, “Value Added Tax” kısaltılmasıdır. VAT numarasının Türkçe karşılığı ise Türk vergi sisteminde bulunan Katma Değer Vergisidir. Avrupa birliği tarafınca vergi konusunda yasalara uygun bütün devletin bir Katma Değer Vergisi ve bu verginin kimlik numarası yer almaktadır. Avrupa birliğine henüz üye olamayan Türkiye’nin vat numarası yani Katma Değer Vergi kimlik numarası TR şeklindedir.

VAT, AB’de alınıp satılan mal ve hizmetlere eklenen değer üzerinden değerlendirilir. Malların üretimi, dağıtımı ve hizmetlerin sağlanmasını içeren tüm ticari faaliyetler için geçerlidir.

Vergiye uyumlu kalmak, çevrimiçi işletmeler için her zaman en önemli noktalardandır ve uyumluluğu sağlamak için, bir VAT numarası almak ilk adımlardan biridir.

Vergi işlemleri tam olmadan satış yapan firmalar için ağır prosedürler uygulanmaktadır. Dolayısıyla Amazon üzerinden Avrupa’ya satış yaparken bu vergiyle ilgili işlemleri mutlaka yapmanız gerekir.

 

VAT NUMARASINI NEDEN ALMALISINIZ?

Avrupa’da vergi denetimleri çok sıkı tutulmaktadır. Avrupa ülkelerinin bu konuda dünyanın birçok yerine göre çok daha hassas ve dikkatli oldukları bilinmektedir.

VAT kaydına ihtiyaç duyulmasına yol açan çeşitli nedenler vardır.

Bir Avrupa ülkesinde depolama ve satış yapıyorsanız veya bir ülkede bir iş kuruyorsanız, VAT için kaydolmanız, başvuru ve iadelerle ilgilenmeniz gerekmektedir.

Yasal olarak sizi yabancı bir ülkede VAT Kimlik Numarası başvurusunda bulunmaya mecbur eden üçüncü bir neden daha vardır: mesafeli satış için yıllık threshold sınırına ulaşmak.

ALMANYA VAT THRESHOLD LİMİTLERİ

Avrupa’daki birçok FBA satıcısı, kariyerine Avrupa’nın en büyük pazarı olan Amazon Almanya’da başlar. Bu nedenle, Alman VAT numarası almak zorundadırlar. Almanya merkezli ve diğer AB ülkelerine satış yapan satıcıların, yıllık ciroları ithalatçı ülkenin VAT threshold sınırına ulaşması durumunda bu ülkelerde kaydolmaları gerekir.

Avrupa’daki bu süreçlerin daha karmaşık ve zor olduğunun farkındayız fakat bütün vergi, kdv işlemlerinizi uyumlu kıldığınızdan emin olun ve Avrupa Vergi dairelerine yükümlülüklerinizi doğru şeklide yerine getirin aksi takdirde hesabınız kapanır.

Bir ülkeye satılan malların değeri (mesafeli satış yoluyla ve bir takvim yılı içinde), satış yaptığınız ülke tarafından belirlenen sınırı aştığında, ithalat yaptığınız ülkede bir VAT numarası almanız gerektiği anlamına gelir. Bu VAT kayıt sınırları her ülkede ayrı ayrı belirlenmekteydi.

Threshold limitine ulaşır ulaşmaz, satış yaptığınız ülkede vergilendirme yeri değişiklikleri ve VAT harçları ortaya çıkar. VAT kayıtları, iadeler, intrastat vb. bu tarihten itibaren yapılmalıdır.

Uzaktan satış için yeni threshold limitleri 1 Temmuz 2021’den itibaren geçerli olacaktır. Başlangıçta 1 Ocak 2021 için planlanan bu yeni düzenleme, Corona salgını nedeniyle 1 Temmuz 2021’e ertelendi.

Pandemi hala devam ettiği için tarih tekrar değişebilir. Ancak şu an itibariyle, yeni düzenlemelerin 1 Temmuz 2021’de yapılması planlanıyor.

Bu demektir ki 01.07.2021 tarihinden itibaren, tüm Avrupa’da tek tip bir threshold sınırı uygulanacaktır. Bu AB genelinde standartlaştırılmış 10.000 € limitidir.

Diğer Avrupa ülkelerine bir yılda net 10.000 € dan fazla satış yaparsanız, satış yaptığınız ülkelerdeki VAT ‘ye kaydolmanız gerekmektedir.

NOT: Herhangi bir değişiklik, yeni yasa ve yönetmelikler hakkındaki güncellemeleri blog yazılarımızda sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

 

VAT THRESHOLD’UNU AŞARSANIZ NE OLUR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi VAT Threshold’unu aşar aşmaz, ilgili ülkedeki VAT’ye kaydolmanız ve gelecekte vergilerinizi veya VAT’nizi orada ödemeniz gerekmektedir. Önceden plan yapmalı ve VAT için erken kaydolmalısınız, böylece thresholdu geçtiğinizde zaten kayıt olmuş olursunuz.

Threshold’lar açıkça tanımlanmıştır ve Amazon Avrupa’da mağazanızı tamamladıktan bir süre sonra cironuzun, bu limitlere ulaşma ihtimali yüksektir.

 

VAT KAYDI SİLME THRESHOLD’U

İşletmeniz VAT kaydı yaptırdıktan sonra, VAT kaydının, kaydını iptal etme ve VAT kaydını iptal etme seçeneği hala mevcuttur. Bunun için VAT kaydı silme thresholdu denen başka bir threshold daha var. VAT’den çıkmak istiyorsanız, cironuzun son on iki ayda bu threshold sınırına ulaşmamış olması gerekir.

Özet olarak Avrupa’da belirli bir ülkeye satış rakamlarınız oldukça yüksek olduğunda threshold limitlerine dikkat etmeniz, cezalardan ve gereksiz evrak işlerinden kaçınmanız için kesinlikle gereklidir. Zamanında hareket ettiğinizde, tek seferlik süreçler oldukça hızlı bir şekilde halledilir, ancak VAT kayıtları her zaman düzenli başvurular ve iadeler gibi gelecekte görevler anlamına gelir.

Biz ingilteremuhasebeciniz.com olarak İngiltere,Almanya ve Türkiye merkezli ekibimizle tüm süreçlerin düzgün bir şekilde işlenmesini sağlar, VAT ve Thresholdlarla alakalı tüm süreçleri halledip, tüm mevcut satışları, mal hareketleri gibi diğer tüm süreçlerinde takibini yapmaktayız.

bottom of page